Strona główna z podstawowymi informacjami o mnie i mojej pracy.
W tym dziale będą mogli się Państwo zapoznać z informacjami o operacjach które wykonuję.
Dział poświęcony mojemu doświadczeniu zawodowemu.
W tym dziale znajdą Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Opracowany przeze mnie leksykon chorób z opisami operacji.
W dziale kontakt znajdą Państwo niezbędne informacje kontaktowe oraz przydatne linki.

wyszukiwarka

Jeśli chcesz, aby ukazała się tutaj odpowiedź na Twoje pytanie -wyślij e-mail

Skolioza

  • Skąd się bierze skolioza idiopatyczna?
    Szczegółowe informacje zamieściłem na stronie w dziale leksykon

  • Co to jest spondylodeza?
    "Deza" oznacza zrost kości, "spondylodeza" - to zrost kości w obrębie kręgosłupa. Korekcja skoliozy wymaga zastosowania instrumentarium i co za tym idzie usztywnienia pewnego odcinka kręgosłupa. Na obecnym poziomie rozwoju techniki medycznej nie ma innej możliwości. Oczywiście usztywnia się tylko minimalną niezbędną liczbę kręgów aby skorygować skoliozę i kręgosłup był skompensowany. Na ogół zabiegi korekcji przedniej wymagają usztywnienia mniejszej liczby kręgów niż zabiegi korekcji tylnej.

  • Po operacji skoliozy kiedy będę mogła wstawać?
    Właściwie następnego dnia; najpierw siadanie w łóżku, nst. chodzenie z pomocą. Oczywiście trudno to robić będąc osłabioną po zabiegu, ale im więcej wysiłku włożysz w uruchomienie się z łóżka, tym szybciej odzyskasz pełną sprawność.

  • Ile trwa operacja skoliozy?
    Około 2,5 godziny.

  • Czy będę mieć ruch w kręgosłupie?
    W obrębie wykonanej spondylodezy - nie. W odcinku piersiowym , który jest normalnie mało ruchomy, nie ma to znaczenia. W odcinku lędźwiowym- ruch z powodzeniem kompensują przyległe pozostawione  ruchome kręgi i stawy biodrowe.

  • Co ze wzrostem kręgosłupa u dziecka po operacji kręgosłupa?
    Nie należy obawiać się niższego wzrostu po wykonanej spondylodezie. Niedobór wzrostu jest niewielki ( np. w spondylodezie wykonanej w obrębie 5 kręgów u dziecka 10 letniego niedobór oczekiwanego wzrostu będzie wynosił  w wieku dojrzałym tylko 1,75 cm.). Trzeba mieć też na uwadze, że sama skolioza daje niższy wzrost. Po operacji skoliozy pacjent może "urosnąć" nawet kilkanaście centymetrów.

  • Czy trzeba usuwać implanty po pewnym czasie?
    Jedni usuwają planowo, ja nie usuwam. Po dokonanej spondylodezie implanty przestają być potrzebne - wszelkie obciążenia przenosi wtedy kość a nie implant. Jednak usuwanie ich łączy się z kolejnym dużym zabiegiem, a jest to w tych przypadkach sztuka dla sztuki.

  • Kiedy będę mogła powrócić do normalnego życia, uprawiać sport?
    Kiedy dojdzie do zrostu - czyli spondylodezy. W zależności od rodzaju operacji od 6 miesięcy do 1 roku.

  • Czy będę mogła mieć dzieci po operacji kręgosłupa?
    Tak. Kiedyś ginekolodzy traktowali zabieg na kręgosłupie jako przeciwwskazanie do porodu siłami natury a nawet zajścia w ciążę . Obecnie przekonali się, że nie jest to przeciwwskazaniem do ciąży i można często rodzić siłami natury po tych zabiegach.

  • Jaka jest rehabilitacja po zabiegach na kręgosłupie?
    Zaraz po zabiegu przeciwwskazana jest rehabilitacja ruchowa. Złą, nieodpowiedzialną rehabilitacją można zdestabilizować instrumentarium i kręgosłup - były takie przypadki. Więc lepiej nic nie robić, niż robić źle. Z czasem można zacząć wprowadzać ruch - początkowo basen, ale jaki i kiedy o tym decyduje lekarz prowadzący.

  • Jak długo będę odczuwać ból po operacji skoliozy?
    Najgorsze są pierwsze 4 dni. Ale chory dostaje silne leki przeciwbólowe. Po 2 tygodniach rzadko w ogóle są potrzebne leki przeciwbólowe.

  • Jakie gorsety są najlepsze?
    Gorset korekcyjny do leczenia skolioz i niektórych kifoz musi być dobierany dla każdego pacjenta. Wymusza to ich robienie na miarę. Doświadczenie moje jest niestety takie, że większość gorsetów sztywnych jest zrobiona źle. Ich skuteczność jest mała. Pozytywnie wyróżniają się gorsety dynamiczne- opaskowe, które nie krępują ruchów, są pod koszulką niewidoczne i dają stosunkowo dobre korekcje. Jednak i one muszą być zakładane przez specjalistów z doświadczeniem. Wymagają dużej wiedzy w zaplanowaniu rozkładu opasek i dużej staranności w zakładaniu przez pacjenta.

  • Jaki sport szkodzi skoliozie, a jaki pomaga?
    Taki w którym dochodzi do dużego obciążenia kręgosłupa w jego osi, czyli podnoszenie ciężarów na siedząco lub stojąco, skoki. Nie brońmy dziecku zagrać np. w koszykówkę czy siatkówkę, jeśli robi to sporadycznie. Takie niekorzystne , ale rzadko wykonywane ćwiczenie nie ma właściwie znaczenia dla skrzywionego kręgosłupa. Co innego gdyby dziecko uprawiało zawodniczo ten sport.
    Polecany jest w skoliozie basen. Pływanie równomiernie wykształca mięśnie przykręgosłupowe, a nie trzeba myśleć nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń - wystarczy pływać.


  • Jakie ćwiczenia są najlepsze dla skoliozy?
    Nie podam jednego systemu ćwiczeń. Tych metod, szkół jest mnóstwo, każdy poleca swą metodę, ale nie ma żadnych dowodów, że jedna szkoła jest lepsza od drugiej. Niektórzy nawet promują absurdalne pomysły jak izolowane oddychanie lewym płucem, czy prawym płucem, czy też szukanie przyczyn skoliozy idiopatycznej w przykurczu bioder i jej leczenie staniem na jednej nodze. Jedynną wiarygodną metodą oceny skuteczności leczenia są zdjęcia rtg. I to nie do końca, gdyż są skoliozy samoistnie zmniejszające się bez żadnego leczenia. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia mogą pomóc w małej skoliozie. Ale muszą być prowadzone systematycznie zgodnie z zaleceniami rehabilitanta. Skrzywienia duże (powyżej 40 stopni) nie reagują na leczenie zachowawcze i trzeba je operować.

  • Czy skolioza wpływa na płuca i serce? Czy można się udusić z jej powodu?
    Ograniczenie wydolności oddechowej wpływające na zdrowie chorego dają bardzo duże skoliozy- stukilkudziesięciostopniowe. Zmniejsza to sprawność chorego, ale udusić się nie można.

  • Ile kosztuje zabieg skoliozy?
    Na NFZ nic. Refundacja z Funduszu w pełni pokrywa zastosowanie nowych technologii i procedur.

  • Czy instrumentarium rośnie?
    Nie. Na obecnym etapie rozwoju technologii materiałowej nie jest to możliwe. Niektórzy mówią o metodzie z  rosnącymi prętami, ale jest to nieprawda. Trzeba w tej metodzie dokonywać okresowo  tzw. podciągnięć. Czyli jasno mówiąc - dodatkowych korekcji operacyjnych.


Bóle kręgosłupa

  • Nastawianie kręgosłupa w dyskopatii - czy pomoże?
    Może pomóc, ale może zaszkodzić. Nawet dysponując badaniem rezonansu magnetycznego żaden lekarz, rehabilitant, kręgarz, nie są w stanie przewidzieć co się stanie w kręgosłupie wskutek nastawiania.

  • Dlaczego odczuwam bóle lędźwiowe po przebytej rwie kulszowej w przebiegu dyskopatii?
    Jest to naturalny proces rozwoju choroby - powstawania zmian zwyrodnieniowych. Podstawowe znaczenie w leczeniu ma tu rehabilitacja i dbanie o ruch kręgosłupa.
     

  • Z czego wynika ból pleców?
    Są trzy podstawowe przyczyny bólów kręgosłupa. Ból dyskogenny, spondylogenny i myogenny. Bóle dyskogenny pochodzi z unerwionych struktur dysku i więzadeł na nim przebiegających. Ból spondylogenny pochodzi od zwyrodniałych lub niestabilnych stawów kręgosłupa. Bóle te można leczyć rehabilitacyjnie lub operacyjnie w zależności od wskazań. Ból pochodzenia mięśniowego (myogenny) jest dolegliwością towarzyszącą i jest niespecyficzny dla konkretnej choroby kręgosłupa. Po skutecznie przeprowadzonej operacji może się on dalej utrzymywać. Podlega on wyłącznie leczeniu rehabilitacyjnemu. Jedynym wyjątkiem jest ból mięśniowy w przebiegu spastyczności (np. w MPD).
     

Copyright © 2010 dr n. med. Bogdan Bakalarek